نظام اقتصادی ارمنستان

نظام اقتصادی ارمنستان

زمانی که شوروی سابق پابرجا و فروپاشی شوروی اتفاق نیفتاده بود، صنعت پایه ی اصلی و بنیادی اقتصاد ارمنستان بود.به طوری که با وجود ۳% جمعیت شوروی ، تولیدات صنعتی آن ۴% کل تولیدات شوروی بود. متاسفانه پس از استقلال این کشور وضعیت اقتصادی آن راکد شد و امروزه بیشتر بخش های اقتصادی به صورت غیر قابل استفاده و متروک درآمده است. البته این کشور با ایجاد نظام اقتصاد بازار آزاد و همچنین کمک های سازمان های بین المللی ، برنامه های اصلاحات اقتصادی را اجرا کرده و به این ترتیب توانسته از رکود تا حدودی نجات یابد.

ارمنستان در سال های اخير شاهد رشد اقتصادی ثابت و منظم در بخش های توليد انرژی ، مواد شيميايی ، مخابرات ، جواهر سازی ، عمران و مصالح ساختمانی و رشد چشمگير در تجارت و بازرگانی ، حمل و نقل ، ماشين سازی ، الكترونيك ، كامپيوتر و… بوده است. رشد اقتصادی این کشور پس از افت بسیار شدید در سال ۲۰۰۹ در نتیجه بحران مالی جهانی در سال ۲۰۱۱ مجدداً حالت صعودی گرفته و به ۴٫۷ درصد رسید.

منابع درآمد كشور

درآمد كشور ارمنستان از طريق صادرات كالا از جمله الماس ( پرداخت و صادرات مجدد آن ) و ديگر مواد معدنی مانند : سنگ ، مس ، قطعات فلزی ، ماشين آلات و تجهيزات ، نوشيدنی و مواد غذايی تأمين می شود. به طور كلی صنايع مختلف ( توليد مواد شيميايی ، قطعات و ابزار الكترونيكی ، ماشين آلات ، مواد غذايی ، لاستيك ، پوشاك ، صنايع دفاعی و… ) و همچنين كشاورزی و محصولات آن مهم ترين بخش های اقتصادی ارمنستان به شمار مي آيد و بخش اصلي درآمد كشور از اين طريق تأمين مي شود. كشاورزی ۴۴ درصد از نيروی كار و صنايع ۴۲ درصد از نيروي كار را به خود اختصاص مي دهند.
بعلاوه كمك های ارامنه خارج از كشور ( اسپيورك ارمنی ) در قالب های مختلف و نيز كمك و اعطای وام كشورها ، سازمانها و نهادهای مالی نظير روسيه ، آمريكا، بانك جهانی ، صندوق بين المللي پول ، بانك توسعه و ترميم اروپا ، اتحاديه اروپا و غیره ، از ديگر منابع مالی ارمنستان به حساب مي آيند.

تورم

از سال ۱۹۹۸ که تورم در ارمنستان به خد تعادل رسید، رشد اقتصادی این کشور هم آغاز شد. بر اساس آمار رسمی ارائه شده توسط بانک مرکزی ارمنستان، میزان متوسط تورم در سال ۲۰۰۳ برابر ۴٫۷% و در سال ۲۰۰۴ برابر با ۷% بوده است. این میزان در سال ۲۰۰۵ به ۲٫۲% رسید.

حجم صادرات و واردات ارمنستان

حجم صادرات ارمنستان به دلیل داشتن رشد اقتصادی ثابت و متعادل و همچنین بهره مند بودن از نظام تجارت آزاد از سال ۱۹۹۹ به صورت چشم گیری افزایش پیدا کرد و به همراه آن به دلیل رشد تولیدات داخلی، واردات نیز کاهش یافت. در سال ۱۹۹۹ حجم صادرات این کشور به میزان ۵٫۱% افزایش یافت و این در حالی است که رشد واردات با ۱۰٫۱%- به حد منفی رسید.
در سال ۲۰۰۴ حجم صادرات و واردات به ترتیب ۴٫۳% و ۵٫۶% افزایش یافت. در سال ۲۰۰۵ روند رشد صادرات ادامه پیدا کرد و به ۳۱٫۵% رسید.

آریام تور ارمنستان

اطلاعات تماس :☎️ ۰۹۳۳۳۲۶۶۶۸۸ این شماره در تلگرام ، واتس اپ ، ایمو ، آی دی تلگرام : JREIRA@

More Posts

آریام تور ارمنستان

اطلاعات تماس :☎️ 09333266688 این شماره در تلگرام ، واتس اپ ، ایمو ، آی دی تلگرام : JREIRA@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با واتس اپ